admin gru/ 7/ 2021 | 0

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, prowadzący działalność gospodarcza zobowiązany jest do wyliczenia i zapłaty od uzyskanego przychodu/dochodu podatku PIT. Podatek ten opłacany jest według wybranej formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany.

Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną formę opodatkowania. Przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, a stawki ryczałtu zależnie od działalności wynoszą 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15%, 17%.

Podatek VAT stanowi podatek od towarów i usług. Jego podstawowa stawka wynosi 23% i doliczana jest do niemal każdej sprzedaży towaru lub usługi.

Istnieje możliwość wyboru czy firma będzie na ryczałcie ewidencjonowanym z VAT, czy ryczałcie ewidencjonowanym bez VAT.

Gdy programista świadczy usługi dla firm lub ponosi duże firmowe koszty wówczas korzystne dla niego jest zgłoszenie firmy do VAT.

Obowiązek rejestracji do podatku VAT następuje w chwili, gdy programista świadczy usługi doradcze w zakresie informatyki, sprzedaje produkty wymienione w art. 113 ust. o VAT bądź przekroczył limit rocznych przychodów w kwocie 200 tyś złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z zakresem świadczonych przez nas usług księgowych oraz w przypadku pytań, kontaktu z naszymi specjalistami.