admin lis/ 27/ 2020 | 0

W 2021 roku zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym min. obniżenie kilku stawek oraz rozszerzenie grup przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. Branża usług IT również skorzysta na tej zmianie.

Ryczałt ewidencjonowany będą mogli wybrać graficy komputerowi świadczący usługi w zakresie specjalistycznego projektowania ( kod 74.1), dla których ta forma podatkowa nie była dostępna.

Z ryczałtu w wysokości 12 % będą mogli skorzystać też programiści ( kod 62.01.1), specjaliści sprzedający sprzęt komputerowy (kod 62.02.10.0), konsultanci oprogramowania (kod 62.02), administratorzy sieci komputerowych ( kod 62.09.20.0) czy serwisanci sprzętu komputerowego (kod 62.09.20.0).

WAŻNE! Ryczałtu nie mogą wybrać firmy IT, które korzystają z ulgi IP BOX.

Ryczałt ewidencjonowany jest opłacalny, gdy firma ponosi niewielkie koszty prowadzenia, ponieważ stawka podatku płacona jest od wysokości przychodu, którego nie można pomniejszyć o koszty. Przedsiębiorca, który prowadzi firmę z tą formą opodatkowania nie może rozliczyć zeznania rocznego wspólnie z małżonkiem.

Koniec roku to dobry czas na skorzystanie z możliwości zmiany formy opodatkowania firmy, warto w ten sprawie porozmawiać z księgową i przeanalizować sytuacje podatkową firmy.