admin sie/ 21/ 2019 | 0

W obecnych czasach ogromny wpływ na biznes wywiera branża IT. Innowacja znajduje szerokie zastosowanie w technologii komputerowej oraz informacyjnej. Wartość rynku IT w Polsce w 2017 według IDC wyniosła prawie 11,2 mld USD, co w dolarach oznacza wzrost o blisko 5%. Jakie firmy są więc liderami w tej branży i co mówią statystyki?

W czołówce teleinformatycznej doszło do dużej zmiany. Na podium stanęły AB SA z przychodami w wysokości 4,4 mld złotych oraz Samsung, któremu do 4 mld zabrakło 50 milionów złotych. Na trzecie z siódmego miejsca awansował Huawei, który odnotował dwukrotny wzrost sprzedaży, dzięki telefonom komórkowym wprowadzonym na rynek.

Kolejne trzy pozycje w tej samej kolejności jak w 2018 roku zajmują: ABC Data, Dell EMC oraz HP Inc. Na siódmym miejscu uplasowało się Also wyprzedzając tym samym Komputronik. Spektakularną dziesiątkę zamykają Lenovo i Tech Data.

Z sondażu wynika, że pięć firm powiększyło swoje przychody, a pięć odnotowało spadki. Łącznie wymienieni wyżej dystrybutorzy wygenerowali ponad 25 mld złotych przychodu, co stanowi 38,7% całego rynku.