admin maj/ 15/ 2020 | 0

Działające i zakładane w Polsce firmy jednoosobowe, w przypadku których jedynym właścicielem jest osoba fizyczna, jako formę prowadzenia księgowości w zdecydowanej większości przypadków wybierają księgowość uproszczoną. Jest to spowodowane tym, iż opcja ta nie wymaga od nich ani prowadzenia pełnego zapisu, ani prowadzenia obszernej dokumentacji. W praktyce zdarzają się również przypadki, kiedy to przedsiębiorcy decydują się na bardziej skomplikowaną formę prowadzenia księgowości.

Księgi rachunkowe stanowią fundament do prowadzenia profesjonalnej ewidencji zdarzeń gospodarczych występujących w przedsiębiorstwie oraz mających wpływ na wysokość podatku dochodowego. Już podczas procesu zakładania firmy przedsiębiorca musi wybrać formę opodatkowania spośród:
– karty podatkowej,
– ryczałtu ewidencjonowanego,
– podatku liniowego,
– opodatkowania na zasadach ogólnych.

Jak zapewne Państwo wiedzą – księgi rachunkowe są znacznie bardziej skomplikowaną formą ewidencji, aczkolwiek dostarczają nam wielu wartościowych informacji w zakresie rachunkowo-księgowym.

Nie da się ukryć, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze formy prowadzenia księgowości, należy bardzo dokładnie przeanalizować, czy wybrana opcja będzie opłacalna i czy to właśnie ona przyniesie przedsiębiorstwu najwięcej korzyści.