admin sie/ 7/ 2019 | 0
Podatek CIT jest to bezpośredni podatek dochodowy od osób prawnych. Podstawą prawną, dla tego obciążenia jest ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podmioty zobowiązane do płacenia podatku CIT to:
- osoby prawne: spółki z o.o., spółki akcyjne, banki, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyłączeniem spółek osobowych,
- spółki kapitałowe w organizacji, spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
- podatkowe grupy kapitałowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną i pozostające w związkach kapitałowych.
Podatek CIT jest nakładany na dochody osiągnięte przez przedsiębiorstwo. Dochód można zdefiniować jako nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym.
Jeśli przychód jest niższy od kosztów jego uzyskania, mówimy o stracie podatkowej. Prawo pozwala odliczyć stratę od dochodu w kolejnych pięciu latach, z tym że odliczenie może wynosić maksymalnie 50% wartości straty w jednym roku. W niektórych przypadkach przedmiotem opodatkowania może być przychód. Dotyczy to zarobków uzyskiwanych z tytułu udziału w zyskach innych osób prawnych oraz należności licencyjnych w przypadku podmiotów zagranicznych.
W celu ustalenia wysokości podatku należnego, konieczne jest uprzednie obliczenie podstawy opodatkowania, która równa się dochodowi pomniejszonemu o odliczenia. Odliczyć można:
- darowizny na organizację społeczne lub charytatywne, o ile spełniają określone w ustawie warunki,
- wydatki na prace badawczo-rozwojowe.
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują podstawowe stawki podatku CIT:
- 19% podstawy opodatkowania,
- 9% dla małych podatników lub podatników rozpoczynających działalność.