admin sie/ 28/ 2019 | 0

Według raportów ze strony WillRobotsTakeMyJob.com ryzyko, że sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości księgowych wynosi aż 98%. 

Automatyzacja zawodów księgowych będzie dotyczyć specjalistów podatkowych oraz specjalistów do spraw wprowadzania danych. Co ciekawe dla doradztwa finansowego szansa na zautomatyzowanie zmniejsza się do 58%, dla analizy finansowej to już 23%, a dla dyrektorów finansowych zaledwie 6,9%. 

Według badania firmy Sage pod tytułem “Practice of now” aż 83% z 3 tysięcy przebadanych księgowych stwierdziło, że przedsiębiorcy są z roku na rok coraz bardziej wymagający. Połowa z osób, biorących udział w ankiecie popiera automatyzację powtarzalnych czynności.

Lista dziedzin w księgowości objętych automatyzacją jest naprawdę długa. Zaczynając od fakturowania, przekazywania faktur kosztowych, obliczania podatków i tworzenia rejestrów czy przechowywania dokumentów w “chmurze”, kończąc na wysyłce dokumentów do urzędu, płatności online, automatycznym odczytywaniu danych z faktur kosztowych i możliwości posiadania księgowości w telefonie.   

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: nowoczesnego księgowego, czyli osobę otwartą na stosowanie w swojej pracy nowinek technologicznych, które ułatwią i przyspieszą pracę bardzo trudno będzie zastąpić sztuczną inteligencją.